مردان مريخی ، زنان ونوسی !

  

چند وقت پیش به صحبتهای یه آقای روانشناس گوش میکردم. تو حرفاش نکته ای به نظرم خیلی جالب اومد. میگفت  فیزیولوژی بدن خانمها طوریه که نیاز دارند روزی 7 هزار! کلمه صحبت کنند و اگه تحت شرایطی( از جمله تنهایی و نبود گوش شنوا ) نتونن این مقدار حرف بزنن ، نتیجه این میشه که تو آشپز خونه و موقع کار کردن با خودشون حرف میزنن ..در صورتی که آقایون ممکنه در روز هزار کلمه هم به زبون نیارند !

و همونطور که همه میدونید بیشتر اختلافات در زندگی مشترک از همین تفاوتهای  فیزیولوژیکی بین خانمها و آقایون نشات میگیره .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

یکی دیگه از موارد تفاوتها اینه که آقایون موارد احساسی زندگی شخصی شون رو خیلی زود فراموش میکنن و کمتر میتونن جزئیات موقعیتهای حسی شون رو به یاد بیارن اما  در عوض خانمها ریز به ریز موضوعات احساسی رو بی کم و کاست به خاطر می يارند.

خود من به شخصه گاهی که  حرف ازمراسم ازدواجمون به میون میآید همه ماجراهای حاشیه ای رو خیلی خوب یاد اوری میکنم اما در کمال ناباوری میبینم همسرم یا اصلا یادش نمی آید یا مقدار کمی از ماجرا رو به خاطر می آره! ...اوایل  پیش خودم فکر میکردم مگه ممکنه فراموش کرده باشه در صورتی که من تمام جزئیات قضیه رو هم به ياد ميارم .....وبا وجود شناختی که ازش داشتم حس ميکردم ممکنه سوئ نیتی در کارباشه  که تظاهر به فراموشی میکنه...اما واقعیت چیز دیگه ای است !

وحالا با خوندن این مطلب میشه  فهمید که هیچ سوئ نیتی در کار نبوده و آقایون  واقعا خیلی مسایل احساسی رو نمیتونن به خوبی خانمهاشون به یاد بیارن.

 

قدرت یاد آوری خاطرات در زنان بیشتر از مردان است !

 

معمولا مردان زمان مراسم ازدواج خود و جزئیات آن را به درستی به یاد نمی آروند اما زنان هرگز این جزئیات را فراموش نمیکنند !

مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته حاکی از آن است که یکی از دلایل این امرارتباط  به شدت پیچیده  مغز خانمها با عواطف و یادآوری احساسات است .

تیمی  از روانشناسان بر روی تعدادی از خانمها و آقایان مطالعه ای انجام دادند تا توانایی آنها را در یاد آوری یا تشخیص تصاویر مهیج و احساسی طی سه هفته پس از اولین مشاهده آنها  تست کنند. آنها دریافتند که قدرت تجدید خاطره در زنان  10 تا 15 درصد دقیقتر از مردان است .

در این مطالعه که توسط  آکادمی ملی علوم صورت گرفت ، از ام آر آی برای مشاهده مغز فرد در هنگام دیدن تصاویر استفاده  شد. این مطالعه نشان داد که پاسخ عصبی مغز زنان به صحنه های عاطفی بسیار فعالتر از مغز مردان است .

توران کانیل استادیار روانشناسی در دانشگاه ملی نیویورک اظهارمیکند: "  این مطالعه نشان میدهد که مغز زنان برای درک و به یاد آوردن عواطف و احساسات ،  از سازماندهی بیشتری برخوردارند."

وی می افزاید : " در مغز زنان ارتباط تجارب عاطفی و کد گذاری آن در حافظه ، بسیار یکپارچه تراز مغز مردان است . زنان نسبت به مردان درصد بیشتری از محرکهای حسی  به کار گرفته در این آزمایش را به خاطر آوردند."

کانیل بر این باور است که  این مطالعه سبب ارتقای آگاهی ما از ارتباط بین ادراک و زیر ساختهای مغزمیشود.

هالپرن نیز معتقد است این مطالعه موید این باورعامیانه است که زنان مراسم ازدواج خود را دقیقتر از مردان به یاد می آورند.

در این مطالعه کانیل و همکارانش حافظه احساسی 12 زن و 12 مرد را با به کارگیری مجموعه ای تصاویر ،  به صورت انفرادی تست کردند. بعضی از این تصاویر عادی و برخی دیگر نیز به منظور تحریک عاطفی شدید طراحی شده بودند.

هر یک از افراد تصاویر را مشاهده کردند و آنها را در ترازهای  سه امتیازی از " نه چندان احساسی " گرفته  تا " به شدت احساسی " درجه بندی کردند. هنگام مشاهده تصاویر توسط  افراد ، از مغز آنها تصویر برداری شد.

همه افراد مورد مطالعه 3 هفته بعد مجددا به آزمایشگاه  مراجعه کردند و از اینکه باید تصاویر قبلی را به خاطرآورند ، متعجب شدند .

طی  تست حافظه متناسب با هر فرد ، از انها خواسته شد تصاویری را که قبلا  " به شدت احساسی " برشمرده اند ، انتخاب کنند. این تصاویررا در بین 48 تصویر جدید قرارداده بودند.

کانیل میگوید : " مردان حدود 60 درصد از 4 تصویر به شدت احساسی و زنان حدود 75در صد آنها را به خاطر آوردند. " وی  میگوید :" این مطالعه باعث میشود که دانشمندان در جهت یافتن اصول بیولوژیکی برای توجیه شیوع بیشتر افسردگی در بین زنان نسبت به مردان گام مثبتی بردارند. "

 

 

/ 9 نظر / 17 بازدید
سامان

من کتابی را که درخصوص صحبت کردی مطالعه کردم متاسفانه درايران ازدواجها براساس رسومات دست وپا گير هستش و يا بی تچربه گيهای ورانده شدن از خانه بايد ديده مان را عوض کنيم

نكيسا

پس من زياد زن نيستم چون هم حافظه بدی دارم و هم روزهايی ميشن كه ۱۰۰ كلمه هم حرف نميزنم:)

مهين

خدايا چرا ما رو اينقدر عاطفی افريدی

مجيد

سلام خيلی مطالبتون با حاله من ميخوام اگه ميشه منو راهنمايی کنيد تا يک وبلاگ عين وبلاگ شما بسازم مرسی

سامان

خوب وبدی نيست ما همه چيز را شرطی می کنيم ؟؟!!

سيما

پس بگو چرا اينقدر مردان با ما زنان تفاوت دارند مطالب مفید و سودمندی بود . در اینده هم به دردمان میخوره .

آبی

می دونی زهره جون برای مرده ها يه چيزهايی مهم هست برای زن ها يه چيزهای ديگه. قشنگی زندگی توی همين تفاوت هاست اما متاسفانه گاهی تفاوت هامان را پای قدرت و برتری می ذاريم

شهربانو

زهره جان تا اونجائی که من تجربه دارم آقایان موجوداتی پر حرف ، نق نقو هستند و تمام مطالبی را که به وسیله آن بتوانند زنشان را آزار دهند به خاطر می سپارند . برای مردها حس قدرت طلبی و زور گوئی مهم است و بس . می بخشی شاید فکر کنی که از روی کینه نظر می دهم . اما باور کن آنچه که دیده ام را می گویم و شنیدن کی بود مانند دیدن .

وحيد

سلام مبارک باشه