زندگی رسم خوشایندی ست


ترجمه

خانمها و بیماری دیابت

 

 

از خود در مقابل دیابت محافظت کنید!

 

3000000 زن بی آنکه مطلع باشند ،  دچار بیماری دیابت هستند. آیا شما هم یکی از آنان هستید؟!

دیابت بزرگسالان ( به طور رسمی به عنوان نوع دو شناخته شده است.) بیماری همه گیری ست اما با این حال یک سوم زنانی که از این  بیماری رنج میبرند، از وجود بیماری خود آگاه نیستند.

کلارسا لوتان رئیس  بیماریهای داخلی و دیابت در دانشگاه درکسل دانشکده پزشکی فیلادلفیا اظهار میکند:" این بیماری مشکلی جدی به شمار میرود و اخیرا به آلزایمر مربوط شده است. "

در اینجا او بیان میکند که چطور میتوانید سلامت خود را حفظ کنید.

 

سوال : چرا برخی از انواع دیابتها ناشناخته باقی میمانند ؟

پاسخ : برای شروع اغلب افراد هیچ علایمی از بیماری ندارند. معمولا تا زمانی که به خاطر حالتهای دیگری که دیابت مسبب انها بوده – مانند سکته یا حمله قلبی - در بیمارستان بستری نشوند ، از این بیماری بی اطلاع میمانند .

 

سوال : اما برخی از بیماران علایمی دارند ، اینطور نیست ؟
پاسخ : بله. این بیماری معمولا با تشنگی شدید ، تکرر ادرار و تاری دید همراه است . اما تا آن زمان ممکن است که قند خون به شدت بالا باشد.

قند خون بالا به رگهای خونی فشار می آورد و منجر به عوارضی نظیر کوری و نارسایی کلویی میگردد.

 

 سوال : در چه سنی باید تست دیابت صورت گیرد ؟

پاسخ : اگر شما در معرض خطر ابتلا هستید ، به این معنا که اگر عضوی از اعضای خانواده تان به دیابت مبتلا است ، دچار اضافه وزن ، فشار خون یا کلسترول بالا ست ، یا از نژاد خاصی ( نظیر لاتین یا امریکایی افریقایی ) هستید ، در سن 35 سالگی تست را انجام دهید. در غیر این صورت ، بهتر است تست در سن 45 سالگی صورت گیرد.

 

سوال : آیا روشهايی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری وجود دارد ؟

پاسخ : با مصرف رژیم غذایی سالمتر و انجام تمرینات ورزشی میتوانید شانس ابتلا به بیماری را تا 58 درصد کاهش دهید. منظور از تمرینات ورزشی دو ماراتون نیست ، بلکه روزی نیم ساعت پیاده روی ( 5 روز هفته ) هم کفایت میکند.

 

سوال : آیا این تغییرات ( غذایی و تمرینات ورزشی ) واقعا از این بیماری پیشگیری میکند؟

 پاسخ : بله ، پیشگیری میکند و در صورت وجود بیماری ،  پیشرفت آنرا متوقف میسازد. بیماری دیابتی داشتم که دچار بیماری قلبی هم بود و در بیمارستان به سر میبرد . خواهر 48 ساله او به ملاقاتش آمد. او قبلا تست دیابت نداده بود، اما  به تازگی دچاراین بیماری شده بود ولی از این موضوع مطلع نبود. او با دیدن شدت بیماری خواهرش انگیزه  یافت و از آن پس هر روز به پیاده روی میرفت . تمرینات ورزشی باعث شد که  روند بیماری اش کاملا متوقف شود.

 


زهره