زندگی رسم خوشایندی ست


فرزند طلاق

 

وقتی میگه دلم نمیخواد یه لحظه هم  زنده بمونم ،  نا خود آگاه  دلم میلرزه .

 داره میشکنه ....داره ذره ذره خورد میشه و انگار هیچکی حواسش نیست ....انگار هیچکی نمیبینش!

وقتی اون زن رو دید پاهاش دیگه جون نداشت و از ترس میلرزید .... اونقدر گفت و گفت تا سرش گیج رفت و افتاد زمین ..

و بعد ...

دروغ... دروغ...دروغ ... 

می شنید اما

صبر...صبرو بازهم صبر

..

....

.....

دروغ ها بی اندازه  بود ...اما صبر او حدی داشت....

و حالا ...

چشمان سیاه و نگاه هوشیار  اون  بچهء نازنینه که  دل مادر رو آتیش میزنه ...میسوزونه  و خاکستر میکنه .

اون بايد بره ...به کجا ؟! نميدونه ...فقط ميدونه که ديره زودتر بايد بره .

و بچه ای که قراره یه عمر تاوان اشتباهات پد رو ندونم کاری مادر رو  پس بده و همون عنوان کذایی رو از يه پدر بی مسئوليت به یادگار ببره : " فرزند طلاق " .

 


زهره

مردان مريخی ، زنان ونوسی !

  

چند وقت پیش به صحبتهای یه آقای روانشناس گوش میکردم. تو حرفاش نکته ای به نظرم خیلی جالب اومد. میگفت  فیزیولوژی بدن خانمها طوریه که نیاز دارند روزی 7 هزار! کلمه صحبت کنند و اگه تحت شرایطی( از جمله تنهایی و نبود گوش شنوا ) نتونن این مقدار حرف بزنن ، نتیجه این میشه که تو آشپز خونه و موقع کار کردن با خودشون حرف میزنن ..در صورتی که آقایون ممکنه در روز هزار کلمه هم به زبون نیارند !

و همونطور که همه میدونید بیشتر اختلافات در زندگی مشترک از همین تفاوتهای  فیزیولوژیکی بین خانمها و آقایون نشات میگیره .

یکی دیگه از موارد تفاوتها اینه که آقایون موارد احساسی زندگی شخصی شون رو خیلی زود فراموش میکنن و کمتر میتونن جزئیات موقعیتهای حسی شون رو به یاد بیارن اما  در عوض خانمها ریز به ریز موضوعات احساسی رو بی کم و کاست به خاطر می يارند.

خود من به شخصه گاهی که  حرف ازمراسم ازدواجمون به میون میآید همه ماجراهای حاشیه ای رو خیلی خوب یاد اوری میکنم اما در کمال ناباوری میبینم همسرم یا اصلا یادش نمی آید یا مقدار کمی از ماجرا رو به خاطر می آره! ...اوایل  پیش خودم فکر میکردم مگه ممکنه فراموش کرده باشه در صورتی که من تمام جزئیات قضیه رو هم به ياد ميارم .....وبا وجود شناختی که ازش داشتم حس ميکردم ممکنه سوئ نیتی در کارباشه  که تظاهر به فراموشی میکنه...اما واقعیت چیز دیگه ای است !

وحالا با خوندن این مطلب میشه  فهمید که هیچ سوئ نیتی در کار نبوده و آقایون  واقعا خیلی مسایل احساسی رو نمیتونن به خوبی خانمهاشون به یاد بیارن.

 

قدرت یاد آوری خاطرات در زنان بیشتر از مردان است !

 

معمولا مردان زمان مراسم ازدواج خود و جزئیات آن را به درستی به یاد نمی آروند اما زنان هرگز این جزئیات را فراموش نمیکنند !

مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته حاکی از آن است که یکی از دلایل این امرارتباط  به شدت پیچیده  مغز خانمها با عواطف و یادآوری احساسات است .

تیمی  از روانشناسان بر روی تعدادی از خانمها و آقایان مطالعه ای انجام دادند تا توانایی آنها را در یاد آوری یا تشخیص تصاویر مهیج و احساسی طی سه هفته پس از اولین مشاهده آنها  تست کنند. آنها دریافتند که قدرت تجدید خاطره در زنان  10 تا 15 درصد دقیقتر از مردان است .

در این مطالعه که توسط  آکادمی ملی علوم صورت گرفت ، از ام آر آی برای مشاهده مغز فرد در هنگام دیدن تصاویر استفاده  شد. این مطالعه نشان داد که پاسخ عصبی مغز زنان به صحنه های عاطفی بسیار فعالتر از مغز مردان است .

توران کانیل استادیار روانشناسی در دانشگاه ملی نیویورک اظهارمیکند: "  این مطالعه نشان میدهد که مغز زنان برای درک و به یاد آوردن عواطف و احساسات ،  از سازماندهی بیشتری برخوردارند."

وی می افزاید : " در مغز زنان ارتباط تجارب عاطفی و کد گذاری آن در حافظه ، بسیار یکپارچه تراز مغز مردان است . زنان نسبت به مردان درصد بیشتری از محرکهای حسی  به کار گرفته در این آزمایش را به خاطر آوردند."

کانیل بر این باور است که  این مطالعه سبب ارتقای آگاهی ما از ارتباط بین ادراک و زیر ساختهای مغزمیشود.

هالپرن نیز معتقد است این مطالعه موید این باورعامیانه است که زنان مراسم ازدواج خود را دقیقتر از مردان به یاد می آورند.

در این مطالعه کانیل و همکارانش حافظه احساسی 12 زن و 12 مرد را با به کارگیری مجموعه ای تصاویر ،  به صورت انفرادی تست کردند. بعضی از این تصاویر عادی و برخی دیگر نیز به منظور تحریک عاطفی شدید طراحی شده بودند.

هر یک از افراد تصاویر را مشاهده کردند و آنها را در ترازهای  سه امتیازی از " نه چندان احساسی " گرفته  تا " به شدت احساسی " درجه بندی کردند. هنگام مشاهده تصاویر توسط  افراد ، از مغز آنها تصویر برداری شد.

همه افراد مورد مطالعه 3 هفته بعد مجددا به آزمایشگاه  مراجعه کردند و از اینکه باید تصاویر قبلی را به خاطرآورند ، متعجب شدند .

طی  تست حافظه متناسب با هر فرد ، از انها خواسته شد تصاویری را که قبلا  " به شدت احساسی " برشمرده اند ، انتخاب کنند. این تصاویررا در بین 48 تصویر جدید قرارداده بودند.

کانیل میگوید : " مردان حدود 60 درصد از 4 تصویر به شدت احساسی و زنان حدود 75در صد آنها را به خاطر آوردند. " وی  میگوید :" این مطالعه باعث میشود که دانشمندان در جهت یافتن اصول بیولوژیکی برای توجیه شیوع بیشتر افسردگی در بین زنان نسبت به مردان گام مثبتی بردارند. "

 

 


زهره

امتحانات تو و خود خواهی من !

 

دل من  يه دربند دونفره ميخواد و يه پياده روی حسابی ... يه چای دونفره !  تو يه سفره خونه سنتی و شاید هم یه قلیون تا بازم صدای سرفه ها و غرغرهامو رو بشنوی و بهم بخندی

دل من يه گردنه قوچک دونفره ميخواد از همونها که وقتی ميخواهيم بريم خونه يه دفعه هوس ميکنيم ومستقيم ميريم و ميريم تا بهش برسيم ...يه پارتی دونفره  

دل من يه امامزاده صالح  ميخواد با دوتا شمع که به نيت خودمون روشن کنيم...دل من  يه هوای دونفره ميخواد و يه پارک جمشيديه  ... يه سينمای دقيقه نودی !‌

اما اينروزها

دل تو يه جای دنج و خلوت ميخواد

يه جای ساکت و بی سرو صدا

يه جای آروم  آروم

به دور از من و هياهوی هميشگيم !

ميدونم واقعا دلت اينا رو نمی خواد فقط  مجبوری ...ميفهممت 


زهره